هشتمین سمپوزیوم خودمراقبتی

هشتمین سمپوزیوم خودمراقبتی و آموزش به بیمار (پانل دوم)

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، مطالب مطرح شده در پانل دوم با سخنرانی دکتر احمدعلی نوربالا مشاور وزیر و رییس بخش روانتنی بیمارستان امام خمینی (ره) ، دکتر عباس استادتقی زاده پزشک و دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا، دکتر محمدعلی چراغی، استاد پرستاری گروه آموزشی مراقبت ویژه و مدیریت پرستاری به شرح ذیل است:

پانل دوم (خودمراقبتی روانی و معنوی)
دکتر احمدعلی نوربالا مشاور وزیر و رییس بخش روانتنی بیمارستان امام خمینی (ره) گفت:
خودمراقبتی روان شناختی در مدیریت کرونا با ناشناخته هایی روبرو است که شامل: – جهان ناشناخته- کره زمین ناشناخته- موجودات ناشناخته- انسان ناشناخته- ویروس ناشناخته می باشد که ناشناختی و ابهام، نگرانی زا و اضطراب آفرین است.
اضطراب و سیستم ایمنی، در ارتباط با حادثه جدید همه­گیری ویروس کووید 19 یا ویروس کرونا، نگرانی زایدالوصفی است که در آحاد جامعه و حتی متخصصین بوجود آمده است. این نگرانی، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و آسیب­پذیری فرد برای ابتلا به بیماریهای ویروسی از جمله کرونا را بیشتر می کند. آسیب­پذیری افراد برای ابتلاء به بیماریهای روان تنی شامل بیماریهای گوارشی، قلبی، ریوی، کلیوی، ناراحتی های تنفسی و غیره را بیشتر می­کند. آسیب­پذیری برای ابتلا  ویا عود و یا تشدید به اختلال فوبیا، اختلال وسواسی جبری، اختلال اضطراب منتشر، اختلال حمله پانیک، اختلال افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه، واکنش عزاداری مرضی، و سایراختلالات روانی را زیادتر می کند.
در نگاه روانشناختی مثبت، روانشناسی مثبت شاخصه ها و مولفه هایی دارد:
الف: نگاه خوش­بینانه) افراد باید با نگاه خوش بینانه نگاه کنند. اول اینکه گفته می شود که درجه آسیب­رسانی این ویروس از بسیاری از ویروس­های مشابه مثل MERS و SARS خیلی کمتر است. دوم این که گفته می شود که 80 درصد افراد مبتلا، بهبودی پیدا می کنند و از افرادی هم که نیاز به بستری دارند، درصد قابل توجهی خوب می­شوند. پس ما باید یک نگاه خوش بینانه به این حادثه و دیگر حوادث داشته باشیم.
ب) نگاه امیدوارانه: امیدواری هست به اینکه هر کسی که به این  بیماری­ مبتلا می شود با مجموعه اقداماتی که صورت می گیرد و خوشبختانه در کشور ما هم قابل انجام هست، اکثر افراد بهبودی پیدا می­کنند و امیدواری هست که خوب بشوند.
ج) نگاه تاب­آورانه: ما باید بتوانیم در برابر حوادث زندگی، خودمان را آماده بکنیم که مقاومت کنیم، مواجهه داشته باشیم، سازگاری داشته باشیم و بنحوی مقابله بکنیم و مواجهه سازنده داشته باشیم.
د) نگاه خوداتکایی و توصیه های خودمراقبتی: خوداتکایی در این مورد معادل خودمراقبتی است. یعنی افراد بتوانند خود را به شرح زیر محافظت کنند:
1- دستورالعمل­های پیشگیری را رعایت بکنند.
2- حتی الامکان آلوده نشوند.
3- اگر هم آلوده شدند سبب آلودگی دیگران نشوند.
4- تبعیت از منبع کاملاً تخصصی و امن
5- عدم انتشار اخبار غیر مطمئن
6-  پرهیز از کروناپژوهی
7- بسنده کردن به جنبه های آموزش و پیشگیری
8- توجه به تغذیه خوب، خواب مناسب و استراحت کافی
9- انجام ورزش در حد مقدور و مناسب
10- سرگرمی به اموری از قبیل طنز وشوخی و موضوعات خنده آور
11- مراقبت از خستگی و فرسودگی
12- توجه به گرم و صمیمی و آرام نگاه داشتن کانون خانواده

درس آموزی یا واکسن یادآوری :
باتوجه به شرایط کرونایی دنیا، مناسب دانستم که دل نوشته ای ناشی از درس آموزی از ویروس کرونا، تحت عنوان “ویروس کووید 19، واکسن یادآوری” بیان نمایم: ویروس کرونا از اواخر سال 2019 میلادی پا به عرصه و جولان دادن در روی کره زمین گذاشت. گرچه این ویروس تا به حال تلفات جانی و صدمات جسمی، روانی و خسارات روزافزون اقتصادی به جای گذاشته و می گذارد. اما این ویروس، که تلنگر بیدار باشی داد تا جهانیان را بدون نگهبان در خانه هایشان حبس نماید و بی سروصدا و بدون پاسپورت و ویزا به همه جا سفر کند تا شاید افرادی به تفکر آیند و  متذکر شوند. اینجانب به سهم خود و عقل ناچیز خود، عملکرد این جهانگیری ویروس را به عنوان “واکسن یادآوری” (وفی انفسکم افلا تبصرون، آیه 21 سوره ذاریات)، ذکر می کنم. یادآوری از آنچه که قبلاً انبیا و اولیای الهی از جانب خداوند به ما یاد دادند و ما فراموش کرده بودیم و به بخشی از مفاد این یادآوری ها به شرح زیر می پردازم:
1- کره زمین و دنیای امروزی، چون “دهکده جهانی”است و مرزها و انسان ها پیوستاری نزدیکی به هم دارند.
2- کره زمین در برابر کائنات و کهکشان ها و ملکوت الهی بسیار ناچیز است.
3- همه تقسیمات کشوری و مرزی در سطوح مختلف از دیدگاه الهی بی اعتبار است (یا ایها لناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم ان الله علیم خبیر آیه 13 سوره حجرات).
4- بیماری و بلا، فقیر و غنی، رییس و مرئوس، ارباب و رعیت،  پادشاه و بنده را نمی شناسد. همه را گرفتار می کند.
5- هر فرد و هر کشوری که به مذمت و ملامت دیگران سخن  بگوید به نحوی بدتر مبتلا می گردد.
6- ضرورت توجه به وطن و قومیت بدون دست درازی و ستم به دیگران را متذکر شد (حب الوطن من الایمان)
7- نقش با اهمیت کانون گرم خانواده را در زندگی آحاد بشری یادآوری نمود.
8- درد نیازمندان و محرومان، خانه نشینان، محبوسان و زندانیان را ملموس همگان نمود.
9- نیاز بشر به تعامل و تعاون با یکدیگر را یادآور شد (بنی آدم اعضای یک پیکرند  که در آفرینش ز یک گوهرند، سعدی)
10- نیاز به توجه و تکریم سلامتی و کادر بهداشت ودرمان، مقدم بر امنیت را یادآوری کرد (نعمتان مجهولتان، الصحه والامان)
11- به بهترین شکل، صحنه روز قیامت را آشکار نمود (یوم یفرالمرء  من اخیه و امه و ابیه و صاحبته و بنیه. آیه 34 تا 36 سوره عبس)
-12 توجه به معنویت و استمداد الهی را برای همگان عیان کرد.
13- طغیان و عناد عده ای را با وجود نشانه های ضروری دفاع و تعاون از یکدیگر را در سطوح ملی و جهانی عریان کرد (کلا ان الانسان لیطغی. ان راه استغنی.آیه 6و7 سوره علق)
14- توجه به اهمیت نوعدوستی، شفافیت، مشارکت، اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را پررنگ کرد.
15- توجه نیاز به منجی جهانی الهی را برای مدیریت جهان، بار دیگر ملموس و عیان کرد.
بطور قطعی و حتمی درس ها و یادآوری های دیگری در این حوادث و نیز این حادثه نهفته است که فعلا حقیر به همین مقدار بسنده می کنم.
امید آنکه در برابر این واکسن یادآور، از خواب غفلت بیدار شویم و شاکر نعم بی شمار الهی باشیم که آفریننده و خالق دانا و حکیم می فرماید: لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید.آیه 7 سوره ابراهیم). اگرچه او خود واقف به روحیات ما است و می گوید: وقلیل من عبادی الشکور. آیه 13 سباء).
پس بیایید از این واکسن ِیادآور، درس عبرت گیریم و یک بار دیگر از خواب غفلت بیدار شویم تا در برابر حوادث آتی پیش روی در این دنیا و عقبی، مصون بمانیم (فاعتبروا یا اولی الابصار- آیه 2 سوره حشر)

دکتر عباس استادتقی زاده پزشک و دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا، رییس دپارتمان سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:
دلایل اصلی افزایش بلایا و حوادث شامل افزایش تراکم جمعیت در مناطق شهری، افزایش سکونت گاهها و استقرار جمعیت در مناطق پرخطر، افزایش مخاطرات فناورزاد، افزایش میزان حملات تروریستی اعم از حملات شیمیایی، بیولوژیک، افزایش میزان جمعیت سالمند در کشورهای صنعتی، بروز بیماریهای نوپدید و بازپدید نظیر سارس، مرس،  مسئله جهانی شدن و افزایش مسافرت های بین المللی است.
کرونا و سرمایه انسانی نظام سلامت:
توجه کافی به پرسنل در زمان پاسخ و حتی بعد از فرسودگی و خستگی ناشی از کار، دغدغه خانواده و معیشت، ضعف حمایتهای روانی اجتماعی پرسنل، ضعف مشوق های شغلی بعد از عملیات پاسخ  است.

کرونا و ارتباط مردمی؛ توجه به نگرانی های مردم، اشتغال و درآمد، مسافرت، مسایل مذهبی، ملی، فرهنگی، استفاده از تکنولوژی های جدید در ارسال پیام، مدیریت مدیاهای اجتماعی، توجه به استراتژی های ارتباطات خطر، استراتژی ترس و وحشت، استراتژی آموزش، استراتژی اطلاع رسانی، استراتژی مشارکت طلبی است.

کرونا و زندگی مجازی:
برای حفظ فاصله گذاری فیزیکی، انتشار اطلاعات اورژانسی، نظرسنجی و جمع آوری اطلاعات، مطالعات اپیدمیولوژیک، بیماریابی  (غربالگری و رصد بیماران و مشکوکین(، حفظ خودقرنطینگی، کیت های آزمایش هوش مصنوعی، پیگیری سریع تماس های تلفنی، استفاده از داده های بزرگ دیجیتالی به شناسایی علایق جمعیت، آسیب پذیر و ارایه سریع خدمات ضروری نظیر حق برخورداری از حمایت اجتماعی است.
در ادامه وی در مورد کرونا و سلامت شهری، کرونا و آسیب های اجتماعی، کرونا و پایش و ارزیابی تاب آوری جوامع توضیحاتی ارائه داد.

دکتر محمدعلی چراغی، استاد پرستاری گروه آموزشی مراقبت ویژه و مدیریت پرستاری، مدیر گروه سلامت معنوی مرکز تحقیقات علوم قران و حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:
در دوران کرونا کادر پزشکی بهداشتی عزیز، به جهت اینکه خط اول مدافعین سلامت در بیمارستان ها و مراکز بهداشت با فشارهای متعدد مواجه هستند . شیفت های طولانی مدت در بیمارستان، دوری از خانواده ، احتمال انتقال بیماری به خانواه های خود،  باعث می شود که تظاهراتی بصورت پریشانی و عاطفی با نشانه هایی از خستگی، عصبانیت و بعضاً با احساس فرسودگی عاطفی همراه داشته باشند .  در راه مقابله با این استرس ها لازم است کادر درمان با افزایش توانایی های خود با استقامت از اعتقادات مذهبی، عرفانی، ورزش و هنر،  روحیه مقابله را در خود تقویت نمایند و فراموش نکنیم که ایثارگری جایگاه بسیار بالایی دارد. در عین حال با کمک از متخصص امر مشکلات و استرس های موجود را به حداقل برسانیم، دانش و عملکرد اضافی کارکنان را پایش نمائیم و میزان تاب آوری ایشان را در برنامه های تشویقی و ارتقاء پرسنلی محافظت کنیم و سیستم انگیزشی مناسبی برای این عزیزان طراحی کنیم  که این همکاران خدوم احساس حمایت سازمانی نماید.