هفتمین سمپوزیوم خودمراقبتی

رییس جشنواره

چهارمین جشنواره خود مراقبتی و اموزش بیمار را در حالی برگزار میکنیم که شاهد تحولات گوناگونی در ارتقاء و سلامت مردم و کاهش بیماریهای واگیر و غیر واگیر در کشور هستیم. در این رویداد کاربردی اهتمام داریم تا ضمن ایجاد پل ارتباطی میان متخصصان  مختلف در زمینه آموزش خود مراقبتی به آخرین دستاوردها و ایده های نوآورانه رسانه و هنری در آموزش به بیمار، خود مراقبتی و پیشگیری از بیماریها و تشویق فعالان در این عرصه بپردازیم.
متاسفانه امروزه شیوه زندگی مدرن و شرایط زیست محیطی تاثیرات سوئی بر سلامت دارد. به همین دلیل است که ارتقا مهارت خودمراقبتی صحیح در جوامع اهمیت زیادی خواهد داشت. باور داریم خودمراقبتی مسئولیت اجتماعی فرد در برابر خود و جامعه و سرآغاز سلامتی و جامعه ای شاداب و پرنشاط است. براین اساس توجه به سلامت و شناسایی عوامل تهدیدکننده سلامتی و مقابله با آن‌ها باید در اولویت توجه مسئولان باشد و مردم نیز با ارتقاء مهارت و آگاهی در راستای بهبود وضعیت سلامت خود  تلاش کنند و احساس مسئولیت‌ نمایند .
با توسعه فن‌آوری‌ها و روش‌های نوین مراقبت و درمان در عرصه سلامت و تأکید بر خودمراقبتی،  تقاضای جامعه و بیماران را برای دریافت دانش و اطّلاعات مرتبط با مراقبت و درمان را افزایش داده است. به ‌‌این ترتیب توجّه به رویکردهای مراقبتی جامع و جامعه‌نگر مبتنی بر نیازهای افراد، امری غیر قابل اجتناب تلقی میشود.
در این میان به عنوان وظیفه تلاش داریم تا با گسترش و ارتقاء اموزش خود مراقبتی در زمینه های ارتقای سلامت، اصلاح شیوه زندگی، پیشگیری از بیماری، ارزیابی علایم، حفظ سلامت، درمان بیماری، و توان بخشی و ……با بهره گیری از جدیدترین و موثرترین روشهای انتقال اطلاعات از جمله رسانه و هنر، نقش مهمی در سلامت مردم  ایفا کنیم که این امر در افزایش کیفیت زندگی مردم و از طرف دیگر کاهش هزینه های اضافی مردم و دولت نقش مهم دارد .
در این همایش سعی می کنیم از  امکانات، ظرفیتها، منابع و فرصتها بصورت ملی و با هدف ارتقاء سلامت مردم استفاده کنیم. امید است با توجه به هماهنگی های انجام گرفته شده و همکاری و همراهی مسئولان و مردم و شرکت فعال استادان، دانشجویان، جامعه پزشکی ،هنری و سایر علاقمندان به این موضوع بتوانیم آغاز کننده و راهگشای برخی مسائل پیش رو در زمینه عدم اگاهی مردم باشیم .
پیشاپیش مراتب قدردانی و سپاس خود را از دبیران علمی و اجرائی جشنواره و تیم همراه آنان و داوران ارجمند ، اندیشمندان، همکاران محترم در دانشگاهها و مراکز مرتبط که ما را در بر پایی این همایش یاری می رسانند اعلام می دارم.

دکتر مهدی نوروزی     

رئیس جشنواره