یازدهمین کنگره خودمراقبتی

معرفی کنگره

هرساله روز جهانی خودمراقبتی  (International Self-Care Day)در تاریخ 24 جولای، مصادف با دوم مرداد ماه، فرصتی را برای افزایش توجه به موضوع خودمراقبتی در سراسر جهان فراهم می کند. از سال 2011، هرساله در این روز رویدادهایی با موضوع خودمراقبتی در سراسر جهان در کشورهایی نظیر آفریقای جنوبی، انگلیس، ایالات متحده، ایران، بنگلادش، برزیل، بولیوی، تانزانیا، چین، کانادا، سوئیس، کانادا، کره جنوبی، مکزیک، میانمار، نپال، و ویتنام برگزار شده است.
کنگره ملی خودمراقبتی و جشنواره مربوط به آن، از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران به شکل کنگره ملی آموزش بیمار و سپس سمپوزیوم ملی و جشنواره برگزار شده است. در این نشست های سالانه علمی، موضوع آموزش بیمار و خودمراقبتی از جنبه های مختلفی مورد توجه و بحث قرار گرفته است و هرساله کوشش شده است تا جدیدترین موضوعات روز در زمینه خودمراقبتی توسط متخصصان حوزه مطرح و ارایه شود.
امسال نیز با یاری خداوند متعال درتاریخ 2 مرداد 1402 شاهد برگزاری این رویداد علمی خواهیم بود. محورهای سمپوزیوم امسال عبارتند از:

سبک زندگی سالم (فعالیت بدنی، تغذیه،…)

فرهنگ سلامت

آموزش به بیمار و پایبندی به درمان

رفتارهای پرخطر (تصادفات، چهارشنبه سوری، دخانیات، غرق شدگی)

پزشکی خانواده

خودمراقبتی و سلامت دیجیتال

دانشگاه پاسخ گو

امید است برگزاری این نشست علمی بتواند در بروزرسانی دانش و تبادل تجربه میان اساتید، متخصصین و فارغ التحصیلان دانشگاه در زمینه خودمراقبتی نقش موثری داشته باشد.